  • AS1507-BTDT-50
AS1507-BTDT-50
advertisement
Manufacturer No:
AS1507-BTDT-50
HK JDW NO:
33-AS1507-BTDT-50
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AS1507-BTDT-50
Description:
16 Terminations16 Pin Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AS1507-BTDT-50 Overview
There are 16-WFQFN Exposed Pad packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Cut Tape (CT) package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.A termination of 16 is intended.In the digi devices, 16 pins can be seen.Mounting in Surface Mount is recommended.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.potentiameter with 16 pins.This digital variable resistor displays Mute.It is capable of delivering voltage at 3/5V.
AS1507-BTDT-50 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
AS1507-BTDT-50 Applications
There are a lot of ams AS1507-BTDT-50 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Audio Volume control
  • Household appliances
  • Used as voltage divider
  • Adjust VCOM settings
  • Calibration instrumentation
  • Analogue circuit
  • Refrigerator
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
AS1507-BTDT-50
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±25%
  • Feature
    Mute
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    90 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm