  • AS6C4008-55BINTR
AS6C4008-55BINTR
advertisement
Manufacturer No:
AS6C4008-55BINTR
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
HK JDW NO:
28-AS6C4008-55BINTR
Package:
36-TFBGA
Datasheet:
AS6C4008-55BINTR
Description:
3/5V V Memory IC
Step5Bar-code shipping tag
AS6C4008-55BINTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    36
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.06mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Standby Current-Max
    0.00003A
  • Memory Density
    4194304 bit
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    1.5V