  • AS6C4008-55STIN
AS6C4008-55STIN
advertisement
Manufacturer No:
AS6C4008-55STIN
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
HK JDW NO:
28-AS6C4008-55STIN
Package:
32-LFSOP (0.465, 11.80mm Width)
Datasheet:
AS6C4008-55STIN
Description:
3/5V V 32 Pin Memory IC 4 Mb kb
Quantity:
In Stock : 673
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AS6C4008-55STIN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.06mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00003A
  • Max Frequency
    18MHz
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm