  • AS6C62256-55PCN
AS6C62256-55PCN
advertisement
Manufacturer No:
AS6C62256-55PCN
HK JDW NO:
28-AS6C62256-55PCN
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
AS6C62256-55PCN
Description:
3/5V V Through Hole 28 Pin Memory IC 256 kb kb 36.32mm mm
Quantity:
In Stock : 321
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AS6C62256-55PCN
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN/TIN BISMUTH
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Number of Ports
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.045mA
    Parallel
  • Organization
    32KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Reverse Pinout
    YES
  • Height
    3.81mm
  • Length
    36.32mm
  • Width
    13.21mm