  • AS7C31026B-10TCN
AS7C31026B-10TCN
advertisement
Manufacturer No:
AS7C31026B-10TCN
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
HK JDW NO:
28-AS7C31026B-10TCN
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
AS7C31026B-10TCN
Description:
Surface Mount Memory IC 1 Mb kb 18.52mm mm
Quantity:
In Stock : 91
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AS7C31026B-10TCN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-TSOP2
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Access Time
    10ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    1 Mb
  • Height
    1.05mm
  • Length
    18.52mm
  • Width
    10.26mm