  • AT17C256-10JC
AT17C256-10JC
advertisement
Manufacturer No:
AT17C256-10JC
HK JDW NO:
69-AT17C256-10JC
Package:
PLCC
Datasheet:
AT17C256-10JC
Description:
4.57mm mm 32kB B FPGAs 12.5MHz MHz PLCC 1.27mm mm 20
Quantity:
In Stock : 6670
Step5Bar-code shipping tag
AT17C256-10JC
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    EEPROMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    12.5MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Memory Size
    32kB
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Organization
    256KX1
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    1
  • Standby Current-Max
    0.000075A
  • Memory Density
    262144 bit
  • Access Time (Max)
    50 ns
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Memory IC Type
    CONFIGURATION MEMORY
  • Length
    8.9662mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Width
    8.9662mm