  • AT17LV010-10PU
AT17LV010-10PU
advertisement
Manufacturer No:
AT17LV010-10PU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT17LV010-10PU
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
AT17LV010-10PU
Description:
Through Hole Tube Configuration Proms for FPGAs 1 (Unlimited) Serial EEPROM Active AT17LV010
Purchasing and Inquiry
AT17LV010-10PU Overview
An interesting 8-DIP (0.300, 7.62mm) package is used.Packaging for external use.Qualified to operate within -40°C~85°C.Serial EEPROM allows for programmability.A voltage of 3V~3.6V is applied to it in order to power it.I have mounted this memory device in Through Hole.In addition to this part, you can search "AT17LV010" for other similar parts.In order for it to function, it requires a voltage supply of 3.3V.With different functions, 8 terminations can be used.FPGA is possible to use this memory device at a maximum voltage of 3.6V.Minimum voltage 3V is required for the device to work.FPGA is equipped wFPGAh 8 pins.To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the part.Memory features IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO to better serve the need.Memory is also referred to as a EEPROM memory.In other words, it is suitable for applications using the Through Hole operating system.Using the switching controller, you will be able to move the slider at a frequency of 10MHz.Memory operates on 10mA.
AT17LV010-10PU Features
Operating temperature: -40°C~85°C.
Serial EEPROM program capability.
EEPROM memory
Frequency: 10MHz.
AT17LV010-10PU Applications
  • personal computers
  • workstations,
  • servers
  • embedded logic
  • Cache memory
  • printers
  • supercomputers
  • main computer memory
  • nonvolatile BIOS memory
  • mainframes
Step5Bar-code shipping tag
AT17LV010-10PU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    930.006106mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Additional Feature
    IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    AT17LV010
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    Serial EEPROM
  • Interface
    2-Wire
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Organization
    1MX1
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.0002A
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    90
  • Write Protection
    HARDWARE
  • Height
    5.334mm
  • Length
    9.27mm
  • Width
    6.35mm