  • AT17LV256-10PU
AT17LV256-10PU
advertisement
Manufacturer No:
AT17LV256-10PU
HK JDW NO:
536-AT17LV256-10PU
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
AT17LV256-10PU
Purchasing and Inquiry
AT17LV256-10PU Overview
An interesting 8-DIP (0.300, 7.62mm) package is used for this.Tube external packaging.-40°C~85°C-qualified.Using Serial EEPROM, you can program it.With a voltage of 3V~3.6V 4.5V~5.5V, it is powered.There is a memory device mounted in Through Hole.The size of data storage is limited to 256Kb.Try searching "AT17LV256" for more parts.There is a voltage requirement of 3.3V for supplying it with power.8 terminations with different functions.Using this memory device with a maximum voltage of 3.6V is possible.There must be a minimum voltage of 3V to supply the device with the power it needs.In this case, it has 8 pins.In order to obtain the best performance, it is recommended to use a 3.3V power supply.Therefore, IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO is included in order to better meet customer needs.The EEPROM memory is also referred to as the X memory.A Through Hole application can be made with it.Swicthing controllers work at 12.5MHz frequencies.Memory operates on 10mA.
AT17LV256-10PU Features
Operating temperature: -40°C~85°C.
Serial EEPROM program capability.
EEPROM memory
Frequency: 12.5MHz.
AT17LV256-10PU Applications
  • eSRAM
  • personal digital assistants
  • data buffer
  • printers
  • telecommunications
  • networks
  • embedded logic
  • DVD disk buffer
  • workstations,
  • main computer memory
Step5Bar-code shipping tag
AT17LV256-10PU
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    930.006106mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    12.5MHz
  • Base Part Number
    AT17LV256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    2-Wire
  • Memory Size
    256Kb
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Organization
    256KX1
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.00015A
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    90
  • Write Protection
    HARDWARE
  • Height
    5.334mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.11mm