  • AT89C55WD-24AU
AT89C55WD-24AU
advertisement
Manufacturer No:
AT89C55WD-24AU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT89C55WD-24AU
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AT89C55WD-24AU
Description:
20KB 20K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89C Series AT89C55 44 Pin 24MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
AT89C55WD-24AU Overview
There is a 44-TQFP package available. With 32 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the 89C series of components. Having a size of 20KB 20K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. Powered by a 8051 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacture of the IC chip, there is a number 44 of terminations. 8-bits are used for its size. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. The Microcontroller chip has NO DMA channels. The part has a memory size of 20kB. It is possible to find alternatives to the base part number AT89C55 by using the part number search tool. A good performance can be achieved at a frequency of 24MHz, as long as it is operated at a low power consumption. This MCU Chip uses NO PWM channels to operate. In this chip, 44 pins can be accessed. In total, it has 3 timers and counters in it. As far as UART channels are concerned, it has 1.
AT89C55WD-24AU Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
AT89C55WD-24AU Applications
There are a lot of Microchip Technology AT89C55WD-24AU Microcontroller applications.
  • Electromechanical control
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Copiers
  • Process control devices
  • PDAs, game consoles
  • Projectors
  • Smart highways
  • Graphic terminals
  • Calculator
  • Multi-meter
Step5Bar-code shipping tag
AT89C55WD-24AU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    20KB 20K x 8
  • Connectivity
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    24 μs
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    20480
  • Number of UART Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    10.1mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    89C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT89C55
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V