  • DSPIC30F6014A-30I/PF
DSPIC30F6014A-30I/PF
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC30F6014A-30I/PF
HK JDW NO:
536-DSPIC30F6014A-30I/PF
Description:
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6014A 80 Pin 30MHz 5V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 4656
Purchasing and Inquiry
DSPIC30F6014A-30I/PF Overview
The package is in 80-TQFP format. 68 I/Os are available. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. dsPIC™ 30F series components belong to this electrical component. This program has a program memory of 144KB 48K x 24 bytes, which is the size of the program. There is a dsPIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 80 terminals. 16-bits are used in Microcontroller. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 144kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by searching through the base part number DSPIC30F6014A to find them. In the case of 30MHz frequency operation, it can perform efficiently. It is possible to access the 80 pins on the chip through the 80 pins. Using the timer/counter system, it has 5 timers/counters. The pin count is 80. The ADC channel count on this device totals up to 16 channels. The device contains 1 A/D converters. The device uses 8 PWM channels.
DSPIC30F6014A-30I/PF Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC30F6014A-30I/PF Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F6014A-30I/PF Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Tape drives
  • Oil and gas
  • Scanners
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Mobile computers
  • Air fryers
  • Paper shredders
  • Toys
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC30F6014A-30I/PF
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC30F6014A
  • Pin Count
    80
  • Lead Pitch
    650μm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
    5
  • Density
    1.1 Mb
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    8
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    dsPIC™ 30F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    30MHz