  • PIC16F876-04I/SO
PIC16F876-04I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F876-04I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16F876-04I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F876-04I/SO
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F876 28 Pin 4MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F876-04I/SO Overview
It comes in a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It has a number of 22I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in PIC? 16F Series.
PIC16F876-04I/SO Features
PIC? 16F series
Base part number of PIC16F876
28 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 28 Pins
PIC16F876-04I/SO Applications
  • Smartphone
  • Home appliances
  • iPod
  • Equipment control
  • Home video and audio
  • Projector
  • Christmas lights
  • Radio
  • Washing machine
  • Entertainment products
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F876-04I/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F876
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    4 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    5
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    2.39mm
  • Length
    18.08mm
  • Width
    7.59mm