  • STM32F091CCU6TR
STM32F091CCU6TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F091CCU6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32F091CCU6TR
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32F091CCU6TR
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F09 3.3V 48-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
STM32F091CCU6TR               Description
 The STM32F091xB/XC microcontroller integrates a high-performance ARM Cortex - M0 32-bit RISC core that runs at up to 48 MHz, high-speed embedded memory (up to 256K bytes of flash memory and 32K bytes of SRAM), and a wide range of enhanced peripherals and IMago. The device provides standard communication interfaces (two I2C, two SPI/ and one I2S, one HDMI CEC and up to eight USART), a CAN, a 12-bit ADC, a 12-bit DAC with two channels, seven 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced control PWM timer. The STM32F091xB/XC microcontroller operates in the temperature range of-40 to + 85 °C and from-40 to + 105 °C with a power supply voltage of 2.0 to 3.6V. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications. The STM32F091xB/XC microcontroller includes seven different packaged devices with pins ranging from 48 pins to 100 pins, and core forms are available on request. Different groups of peripherals are included depending on the selected device.
STM32F091CCU6TR                 Features
? Core: ARM? 32-bit Cortex?-M0 CPU,
frequency up to 48 MHz
? Memories
– 128 to 256 Kbytes of Flash memory
– 32 Kbytes of SRAM with HW parity
? CRC calculation unit
? Reset and power management
– Digital & I/Os supply: VDD = 2.0 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
? Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
– Internal 48 MHz oscillator with automatic
trimming based on ext. synchronization
? Up to 88 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 69 I/Os with 5V-tolerant capability
and 19 with independent supply VDDIO2
? 12-channel DMA controller
? One 12-bit, 1.0 μs ADC (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
? One 12-bit D/A converter (with 2 channels)
? Two fast low-power analog comparators with
programmable input and output
? Up to 24 capacitive sensing channels for
touchkey, linear and rotary touch sensors
? Calendar RTC with alarm and periodic wakeup
from Stop/Standby
STM32F091CCU6TR              Applications
 application control
 user interfaces
 hand-held equipment
A/V receivers
 digital TV
 PC peripherals
gaming and GPS platforms
industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
STM32F091CCU6TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STM32F0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Length
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Width
    7mm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Technology
    CMOS
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    STM32F09
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Speed
    48MHz
  • Oscillator Type
    Internal
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • RAM Size
    32K x 8
  • Number of I/O
    38
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED-POINT
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • RAM (words)
    327680
  • Number of External Interrupts
    16
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Number of DMA Channels
    12
  • DAC Channels
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V