  • DSPIC33EP512MU810-I/PF
DSPIC33EP512MU810-I/PF
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512MU810-I/PF
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512MU810-I/PF
Package:
100-TQFP
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33EP Series DSPIC33EP512MU810 100 Pin 60MHz 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 140
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP512MU810-I/PF Overview
There is a 100-TQFP package available to save space. A Surface Mount mounting method is used. A package of Tray contains it. It is equipped with a dsPIC core processor. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. FLASH has been assigned to it as a program memory. It has a number of 83I/Os. It has a part number of DSPIC33EP512MU810 that can be used to locate similar components. At QUAD, its terminals are located. This circuit consists of 100 terminationals. The electrical component is part of the series dsPIC? 33EP. Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. In this gadget, MICROCONTROLLER is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 100 pins are used in its construction. On it, there are 100 pins. This is a component included in Digital Signal Processors. In the device, there is a memory capacity of 536kB which may be used to store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 60MHz. While employing 3.3V, designers can maximize its supply voltage adaptability. A total of 9 timers/counters are present. Internal is the oscillator type it uses.
DSPIC33EP512MU810-I/PF Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33EP512MU810-I/PF Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP512MU810-I/PF Microcontroller applications.
  • Missile control
  • X-ray
  • Copiers
  • Hearing aids
  • Smoke alarms
  • Xbox
  • Fax machines
  • Tape drives
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Broadband technology, video and voice processing
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512MU810-I/PF
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Number of ADC Channels
    32
  • Number of PWM Channels
    12
  • Number of Ethernet Channels
    1
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Data Converter
    A/D 32x10b/12b
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Length
    14mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    100
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Density
    4.2 Mb
  • Frequency
    60MHz
  • Height
    1mm
  • Width
    14mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512MU810
  • Pin Count
  • Surface Mount
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V