  • DSPIC33EP256MU806-E/PT
DSPIC33EP256MU806-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP256MU806-E/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP256MU806-E/PT
Package:
64-TQFP
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33EP Series DSPIC33EP256MU806 64 Pin 60MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 1920
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP256MU806-E/PT Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 64-TQFP package. The way of mounting it is Surface Mount. You can find it in the package of Tray. The device runs in dsPIC core processor. During work, the temperature should remain at -40°C~125°C TA. The type of memory it uses is FLASH. There are 51 I/Os on the board. A comparable component can be found by using the base part number DSPIC33EP256MU806. The terminals of this device are located at QUAD. Currently, it consists of 64 terminationals. An electrical component such as this is included in the series Automotive, AEC-Q100, dsPIC? 33EP. As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible. The gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/peripheral IC. A number of 64 pins are used to construct it. This device has a total of 64 pins. It is one of the components included in Digital Signal Processors. The devices have a memory size of 280kB that can be used to store programs and data. Working at a frequency of 60MHz results in excellent efficiency. The supply voltage of 3.3V's adaptability can be fully utilised by designers. 9 timer/counters are present. Using oscillator type Internal makes it work.
DSPIC33EP256MU806-E/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33EP256MU806-E/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP256MU806-E/PT Microcontroller applications.
  • Blenders
  • Equipment control
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Instrument control
  • Torpedo guidance
  • Dryers
  • Routers
  • Mobile computers
  • Toys
  • Answering machines
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP256MU806-E/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    64
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Frequency
    60MHz
  • Height
    1.05mm
  • Width
    10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DSPIC33EP256MU806
    YES
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Watchdog Timer
    Internal
  • Memory Size
    280kB
  • Core Processor
    dsPIC
  • Number of SPI Channels
    4
  • RAM Size
    12K x 16
  • Number of I/O
    51
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of Timers/Counters
    9
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    16
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V