  • AT90PWM3B-16MU
AT90PWM3B-16MU
advertisement
Manufacturer No:
AT90PWM3B-16MU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT90PWM3B-16MU
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AT90PWM3B-16MU
Description:
8KB 8K x 8 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? 90PWM Lighting Series AT90PWM3B 32 Pin 16MHz 5V 32-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
AT90PWM3B-16MU Overview
For space savings, it is available in the 32-VQFN Exposed Pad package. Using Surface Mount, it is mounted. There is a Tray package available for it. With a processor of AVR cores, the device is powered. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~105°C TA. Its type of program memory is FLASH. 27 I/Os are present on the device. A component with the same part number as AT90PWM3B can be compared to other similar components. This device has terminals at QUAD. It has 32 terminationals. The AVR? 90PWM Lighting series contains this electrical component. By using a 5V voltage supply, high efficiency is possible. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. The structure is constructed from 32 pins. As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount. This is a component included in Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 8kB. There is a source of power of 3/5V that powers this device. When working at a frequency of 16MHz it is able to achieve excellent efficiency. 2 timers/counters are in use. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V. An oscillator of type Internal is used.
AT90PWM3B-16MU Features
32-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
AT90PWM3B-16MU Applications
There are a lot of Microchip Technology AT90PWM3B-16MU Microcontroller applications.
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Printers
  • Virtual reality VR robots
  • Calculators
  • DCS control intelligent sensor
  • Toys
  • Computer/laptop
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Washing machines
Step5Bar-code shipping tag
AT90PWM3B-16MU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    AVR® 90PWM Lighting
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT90PWM3B
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    27
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm