  • AT90S2343-10SC
AT90S2343-10SC
advertisement
Manufacturer No:
AT90S2343-10SC
HK JDW NO:
69-AT90S2343-10SC
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
5V 8-bit Microprocessor 8-Pin 4MHz 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
AT90S2343-10SC Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in TQFP. I would rate this as a MICROCONTROLLER, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In total, there are 8 terminations. Using a 5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. An architecture based on 8 bits is used. 4MHz is the frequency of the CPU. You can refer to the datasheets for the functions of 8 pins. An example of a Microcontrollers embedded microprocessor. It is important to note that there is 8b bandwidth available for data transfer. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 70°C. Micro processor body consists of 8 pins. As the CPU reaches its top frequency, it will be at 10MHz. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 5V power supply. The amount of RAM (Random-Access Memory) is designed 128B. It is generally recommended that users do not supply their embedded microprocessors with voltages higher than 6V. The lowest voltage that should be applied to the micro processor is 4V. A CPU program transfers data by using 32 I/Os. A CPU is equipped with a 8kB sized memory. To determine the CPU's efficiency, 1 counters are used. There are Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT peripheral devices connected to the CPU. 4 programmable I/Os are available for I/O transfer.
AT90S2343-10SC Features
8-Bit Structure
8b-Bit Data Bus Width
128B RAM
32 I/Os
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Peripherals
AT90S2343-10SC Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) AT90S2343-10SC Microprocessor applications.
  • Multi-meter
  • Coffee machines
  • Binding machines
  • Gas monitoring systems
  • ECG machine
  • Digital cameras
  • Mobile computers
  • Nintendo
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
AT90S2343-10SC
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    128B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
  • Frequency (Max)
    10MHz
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Core Architecture
    AVR
  • Number of Programmable I/O
    4
  • RAM (bytes)
    128
  • Height Seated (Max)
    2.03mm