  • AT91SAM9X25-CU
AT91SAM9X25-CU
advertisement
Manufacturer No:
AT91SAM9X25-CU
HK JDW NO:
536-AT91SAM9X25-CU
Package:
217-LFBGA
Datasheet:
AT91SAM9X25-CU
Description:
0.8mm ARM926EJ-S 32-bit Microprocessor SAM9X Series AT91SAM9X25 217-Pin 400MHz 1V 217-LFBGA
Quantity:
In Stock : 4693
Purchasing and Inquiry
AT91SAM9X25-CU Overview
With a packing size of 217-LFBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. The operating temperature around -40°C~85°C TA should be understood. The SAM9X series contains it. A ARM926EJ-S processor is present in this CPU. The CPU contains LPDDR, LPDDR2, DDR2, DDR, SDR, SRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces CAN, EBI/EMI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, SSC, UART/USART. 1.8V 2.5V 3.0V 3.3V is the I/O speed of this CPU. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROCONTROLLER, RISC. Use AT91SAM9X25 to search for variants of the cpu microprocessor. Total terminations are 217. In the case of a 1V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. There are 32 bits in its architecture. At 400MHz, the CPU operates. The datasheets for 217 pins provide details. As a typical Microprocessors, this cpu microprocessor has Microprocessors display. The size of data Bus of the CPU is based on 32b-bit system. Many applications use this CPU with Surface Mount mounted. There is 32kB RAM (Random Access Memory) built in. A voltage greater than 1.1V should not normally be applied to the embedded microprocessor. Micro processors should be supplied with 900mV as their lowest voltage. 105 I/Os are used by CPU programs to transfer data. The CPU has memory sized 64kB. CPU activity is measured by the 6 counters. On the CPU, there are DMA, POR, PWM, WDT peripheral devices.
AT91SAM9X25-CU Features
ARM926EJ-S Core
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
32kB RAM
105 I/Os
DMA, POR, PWM, WDT Peripherals
AT91SAM9X25-CU Applications
There are a lot of Microchip Technology AT91SAM9X25-CU Microprocessor applications.
  • Playstation
  • Laminators
  • Teletext terminals
  • Fire detection & safety devices
  • Measuring revolving objects
  • 8. Navigation control field
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Heart rate monitors
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Instrument control
Step5Bar-code shipping tag
AT91SAM9X25-CU
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    217-LFBGA
  • Number of Pins
    217
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    SAM9X
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    217
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    400MHz
  • Base Part Number
    AT91SAM9X25
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.1V
  • Min Supply Voltage
    900mV
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    105
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    FLASH, ROM
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM926EJ-S
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Core Architecture
    ARM
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.0V 3.3V
  • Number of ADC Channels
    12
  • Ethernet
    10/100Mbps (2)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    LPDDR, LPDDR2, DDR2, DDR, SDR, SRAM
  • USB
    USB 2.0 (3)
  • Additional Interfaces
    CAN, EBI/EMI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, SSC, UART/USART
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    900μm
  • Length
    15.05mm
  • Width
    15.05mm