  • MCIMX6Q6AVT10AD
MCIMX6Q6AVT10AD
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6Q6AVT10AD
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCIMX6Q6AVT10AD
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6Q6AVT10AD
Description:
0.8mm ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6Q Series 624-FBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6Q6AVT10AD Description
MCIMX6Q6AVT10AD Features
Multicore platforms
ARM? Cortex? architecture
Broad levels of integration
Power-efficient processing
MCIMX6Q6AVT10AD Applications
Automotive infotainment
Digital signage
E-Readers
Human-machine interface
Home energy management systems
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6Q6AVT10AD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    624-FBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    i.MX6Q
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    624
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B624
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.35V
  • Speed
    1.0GHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-A9
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    64
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
  • Ethernet
    10/100/1000Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    4 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    LPDDR2, LVDDR3, DDR3
  • USB
    USB 2.0 + PHY (4)
  • Additional Interfaces
    CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
  • Co-Processors/DSP
    Multimedia; NEON™ SIMD
  • Security Features
  • Display & Interface Controllers
    Keypad, LCD
  • SATA
    SATA 3Gbps (1)
  • Height Seated (Max)
    2.16mm
  • Length
    21mm