  • XPC850ZT50BU
XPC850ZT50BU
advertisement
Manufacturer No:
XPC850ZT50BU
HK JDW NO:
318-XPC850ZT50BU
Package:
BGA
Datasheet:
XPC850ZT50BU
Description:
3.3V 32-bit Microprocessor 50MHz 3.3V BGA
Purchasing and Inquiry
XPC850ZT50BU Overview
With a packing size of BGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. As a whole, there are 256 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 3.3V volts. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. CPUs operate with a frequency of 50MHz Hz. There is a maximum supply current of 3.465V in this microprocessor. Typical Microprocessors cpu microprocessor. An external data bus width of 32 is available on this CPU. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 95°C. Embedded microprocessor bodies have 256 pins injected into them. The CPU here has 1 cores. In the datasheet, 3.3V power supplies are required for this embedded microprocessor.
XPC850ZT50BU Features
32-Bit Structure
1-Core CPU
XPC850ZT50BU Applications
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Network communication, mobile communication field
  • Fire alarms
  • Washing machine
  • Measuring revolving objects
  • Instrumentation and process control field
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Safety field
  • Automatic control
  • Answering machines
Step5Bar-code shipping tag
XPC850ZT50BU
  • Package / Case
    BGA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Height Seated (Max)
    2.35mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm