  • MC68SEC000FU16
MC68SEC000FU16
advertisement
Manufacturer No:
MC68SEC000FU16
HK JDW NO:
318-MC68SEC000FU16
Package:
QFP
Datasheet:
Description:
0.8mm 5V 32-bit Microprocessor 16MHz 3.3V QFP
Purchasing and Inquiry
MC68SEC000FU16 Overview
Due to its QFP packaging, it is convenient to ship overseas. Using advanced packaging techniques Bulk, high reliability is ensured. I would rate this as a MICROPROCESSOR for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. A total of 64 terminations have been recorded. A 3.3V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. An architecture based on 32 bits is used. At 16MHz, the CPU operates. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. There is a wide width of 16 on the external data bus of this CPU. Using the microprocessor in an environment above 70°C is not recommended. Embedded microprocessor bodies are injected with 64 pins. The CPU has 1 cores. It is specified in the datasheet that this micro processor requires 5V power supplies. It is not possible to supply a voltage to the CPU higher than 50mA. Don't forget the microprocessor's additional features like: CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY.
MC68SEC000FU16 Features
32-Bit Structure
1-Core CPU
MC68SEC000FU16 Applications
  • Ipad
  • Teletext terminals
  • Playstation
  • Speed meter
  • Fire alarms
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Mice
  • Measuring revolving objects
  • Television
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
MC68SEC000FU16
  • Package / Case
    QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    16 μs
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    24
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.45mm