  • AT97SC3204-X2A16-20
AT97SC3204-X2A16-20
advertisement
Manufacturer No:
AT97SC3204-X2A16-20
HK JDW NO:
536-AT97SC3204-X2A16-20
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3V V 1.1mm mm 4.4mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm CMOS 28
Purchasing and Inquiry
AT97SC3204-X2A16-20 Overview
In terms of performance, it is an excellent choice for Trusted Platform Module (TPM).For space savings, it is available in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.This is mounted using the Surface Mount method.A package of Tape & Reel (TR) contains it.A core processor of AVR is present in the device.When working, the temperature should be kept at 0°C~70°C.The type of memory it uses is EEPROM.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.Based on the AT97SC3204 base part number, it can be compared with other components.The position of the device is DUAL at terminal.In this case, there are 28 terminations.CryptoController? is the series number of this electrical component.Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved.In terms of data storage, EEPROM, ROM, SRAM is used as the memory type.uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROPROCESSOR, RISC.The structure is constructed from 28 pins.As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount.
AT97SC3204-X2A16-20 Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3204-X2A16-20 Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3204-X2A16-20 Microcontroller applications.
  • Gas monitoring systems
  • 3D printers
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Digital set-top boxes
  • Nintendo
  • Speed meter
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Digital TVs
  • Robotic prosthetic limbs
  • Broadband technology, video and voice processing
Step5Bar-code shipping tag
AT97SC3204-X2A16-20
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
    1997
  • Series
    CryptoController™
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AT97SC3204
  • Interface
    LPC
  • Memory Type
    EEPROM, ROM, SRAM
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm