  • CY8C20236A-24LKXI
CY8C20236A-24LKXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20236A-24LKXI
HK JDW NO:
217-CY8C20236A-24LKXI
Package:
16-UFQFN
Datasheet:
CY8C20236A-24LKXI
Description:
3V V 3.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 3.1mm mm 13 CMOS 16 260 16
Purchasing and Inquiry
CY8C20236A-24LKXI Overview
Its outstanding performance makes it a great choice for Capacitive Sensing.There is a 16-UFQFN package available to save space.Surface Mount is used for mounting.There is a Tray package available for it.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a M8C core processor.Working at -40°C~85°C temperature is recommended.Memory type FLASH (8kB) is used for program memory.Because the supply voltage is 1.71V~5.5V, high efficiency can be achieved.A total of 13 I/Os are present.Other components that are comparable to it have the base part number CY8C20236.At QUAD, it has its terminals.This device is a member of the CY8C20xx6A controller family.In this case, there are 16 terminations.This electrical component is part of the CapSense? Controllers series.The 3V supply voltage enables high efficiency.Storage of data is performed using memory type FLASH.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 16 pins.This device has a total of 16 pins.In Microcontrollers, this component is included.Using the devices' 8kB memory size, you can store programs and data.Supply current cannot exceed 4mA.Power is provided by a 1.8/5V source.At a frequency of 24MHz, it can achieve excellent efficiency.The number of timers and counters is 3.Microcontroller belongs to the M8C CPU family.
CY8C20236A-24LKXI Features
16-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20236A-24LKXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20236A-24LKXI Microcontroller applications.
  • Walkie talkies
  • DCS control intelligent sensor
  • Microwave ovens
  • Hard drives
  • Toasters
  • PDAs, game consoles
  • Calculators
  • Home video and audio
  • Keyboards
  • Nintendo
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20236A-24LKXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    16-UFQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20236
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Number of I/O
    13
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Resolution
    1.25 B
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • Sensing Method
    Capacitive
  • Conversion Rate
    5.85 ksps
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height
    550μm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    3.1mm