  • CY7C68013A-56PVXC
CY7C68013A-56PVXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68013A-56PVXC
HK JDW NO:
217-CY7C68013A-56PVXC
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V V 7.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 18.54mm mm 24 CMOS 56 260 56
Purchasing and Inquiry
CY7C68013A-56PVXC Overview
In terms of performance, it is an excellent choice for USB Microcontroller.As a result, it is available in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.Using Surface Mount, it is mounted.You can find it in the package of Tube.The device has a single core processor.When working, the temperature should be kept at 0°C~70°C.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of ROMless.Due to the 3V~3.6V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.24 I/Os are present on the device.Based on the CY7C68013 base part number, it can be compared with other components.At DUAL, it has its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY7C680xx.Application Specific Microcontroller consists of 56 terminations.EZ-USB FX2LP? is the series number of this electrical component.Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency.As far as data storage is concerned, EPROM, ROMless is used as the memory type.This gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS as its uPs/uCs/Peripheral IC.For its construction, 56 pins are used.According to Surface Mount, it is mounted.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 56 pins in total.The component is included in Microcontrollers.Using the devices' 16kB memory size, you can store programs and data.A maximum supply current of 85mA is set.Microcontroller performs extremely well at a frequency of 48MHz.Designers can fully utilize the supply voltage of 3.3V's adaptability while employing it.In total, there are 3 timers and counters.The number of channels available at the moment is 1.
CY7C68013A-56PVXC Features
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY7C68013A-56PVXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C68013A-56PVXC Microcontroller applications.
  • Medical instruments chromatographs
  • Smoke alarms
  • Air fryers
  • Mice
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Robotic prosthetic limbs
  • Hard drives
  • Automatic control
  • Equipment control
  • Fire detection & safety devices
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68013A-56PVXC
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    EZ-USB FX2LP™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C68013
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    I2C, USB, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    16K x 8
  • Memory Type
    EPROM, ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Core Processor
    8051
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Supply Current-Max
    85mA
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    48 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Rate
    12 Mbps
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM Programmability
    EEPROM
  • Bus Compatibility
    I2C; UART; USB
  • Data Transfer Rate-Max
    60 MBps
  • Controller Series
    CY7C680xx
  • Height
    2.39mm
  • Length
    18.54mm
  • Width
    7.6mm