  • CY7C68013A-100AXI
CY7C68013A-100AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68013A-100AXI
HK JDW NO:
217-CY7C68013A-100AXI
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 20mm mm 40 CMOS 100 260 100
Purchasing and Inquiry
CY7C68013A-100AXI Overview
This is an excellent choice for USB Microcontroller due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 100-LQFP package.Surface Mount is used for mounting.In the package Tray, it is included.There is a 8051 as core processor in this device.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.In terms of its program memory type, it is ROMless.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3V~3.6V supply voltage.The device has 40 I/Os.In order to find similar components, it has a base part number of CY7C68013.This device has terminals at QUAD.In terms of the controller series, the device belongs to the CY7C680xx series.This circuit consists of 100 terminations.There are a number of electrical components in the EZ-USB FX2LP? series, including this one.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS.The structure is constructed from 100 pins.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 100 pins in total.Microcontroller is one of the components included in Microcontrollers.In this case, 85mA represents the maximum current supply.Using a frequency of 48MHz, it is very efficient.Designers can fully utilize the supply voltage of 3.3V's adaptability while employing it.In total, there are 3 timers and counters.The number of channels available at the moment is 1.
CY7C68013A-100AXI Features
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY7C68013A-100AXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C68013A-100AXI Microcontroller applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Hand-held metering systems
  • Keyboards
  • Ipod
  • Refrigerators
  • Wastewater treatment
  • Light sensing & controlling devices
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Traditional industrial transformation
  • Robotic prosthetic limbs
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68013A-100AXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68013
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    I2C, USB, USART
  • Number of I/O
    40
  • RAM Size
    16K x 8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Core Processor
    8051
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Supply Current-Max
    85mA
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    48 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Rate
    12 Mbps
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM Programmability
    EEPROM
  • Bus Compatibility
    I2C; UART; USB
  • Data Transfer Rate-Max
    60 MBps
  • Controller Series
    CY7C680xx
  • Length
    20mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C