  • ATFC-0402-3N3B
ATFC-0402-3N3B
advertisement
Manufacturer No:
ATFC-0402-3N3B
HK JDW NO:
5-ATFC-0402-3N3B
Step5Bar-code shipping tag
ATFC-0402-3N3B
    Select All
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    3.031%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -45°C
  • Inductance
    3.3 nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.45Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    13
  • Case/Size Code
    0402
  • Rated Current-Max
    0.38A
  • Inductance-Nom (L)
    0.0033 µH
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1,0.2,0.3 NANOHENRY, Q MEASURED AT 500MHZ