  • ATM90E36A-AU-Y
ATM90E36A-AU-Y
advertisement
Manufacturer No:
ATM90E36A-AU-Y
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATM90E36A-AU-Y
Package:
48-TQFP
Datasheet:
ATM90E36A-AU-Y
Description:
Quantity:
In Stock : 5866
Purchasing and Inquiry
ATM90E36A-AU-Y Overview
I have packed it in Tray. An example of a 48-TQFP package is shown below. It is suitable for use as a 3 Phase meter. Surface Mount is one of the available options. It is possible to achieve higher operational temperatures at -40°C~85°C. Power is supplied by 2.8V~3.6V power supply, which allows it to operate. Search ATM90E36A for more similar parts. The low-level I/O ports on this PMIC have a voltage of 0.4V 0.8V. High-level I/Os are represented by voltage 2.8V 3.6V, while standard I/Os are displayed by voltage Y. It is designed as a Surface Mount device for easy install and dismount. In order to ensure the PMIC works normally, it is advised that you set the supply current to zero. This logic device consists of 1 channels. The device can be supplied using 3.3V. In order for this device to work, it must work at a frequency of up to 16.384MHz.
ATM90E36A-AU-Y Features
3 Phase meter.
1 channels.
Operating maximum frequency: 16.384MHz.
ATM90E36A-AU-Y Applications
There are a lot of Microchip Technology ATM90E36A-AU-Y Energy Metering ICs applications.
  • Telecom Infrastructure
  • Power monitoring/power budgeting
  • Central office equipment
  • Server Backplane Systems
  • Power monitoring instruments
  • Industrial Equipment
  • General Purpose Energy Measurement
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
Step5Bar-code shipping tag
ATM90E36A-AU-Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Integrated Circuit (IC)
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.6V
  • Base Part Number
    ATM90E36A
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SPI
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Max Frequency
    16.384MHz
  • Input Impedance
    50kOhm 80kOhm 120kOhm
  • Meter Type
    3 Phase
  • Measurement Error
    0.5%
  • Voltage - I/O Low
    0.4V 0.8V
  • Voltage - I/O High
    2.8V 3.6V