  • ATMEGA128-16MNR
ATMEGA128-16MNR
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA128-16MNR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA128-16MNR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA128-16MNR
Description:
128KB 64K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA128 64 Pin 16MHz 5V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ATMEGA128-16MNR Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 64-VFQFN Exposed Pad package. The way of Surface Mount is used to mount it. Tape & Reel (TR) is the package that contains it. Device with AVR core processor issupported. When working, the temperature should be kept at -40°C~105°C TA. FLASH has been assigned to it as a program memory. 53 I/Os are present on the device. It has a part number of ATMEGA128 that can be used to locate similar components. The terminals of this device are set to QUAD. It consists of 64 terminationals. It is a member of the AVR? ATmega series of electrical components. The 5V supply voltage enables high efficiency. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. The structure is constructed from 64 pins. As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. The devices have a memory size of 128kB that can be used to store programs and data. It should be noted that 19mA represents the maximum supply current. Power is provided by a 5V source. It performs extremely well at a frequency of 16MHz. 5V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers. 4 timers/counters are in use. Internal is the oscillator type it uses.
ATMEGA128-16MNR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA128-16MNR Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA128-16MNR Microcontroller applications.
  • Data acquisition and control
  • Equipment control
  • Oscilloscopes
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Digital TVs
  • Home video and audio
  • Paper shredders
  • Medical instruments chromatographs
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA128-16MNR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 64K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    19mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm