  • ATMEGA164PV-10PU
ATMEGA164PV-10PU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA164PV-10PU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA164PV-10PU
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
ATMEGA164PV-10PU
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA164P 40 Pin 10MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
ATMEGA164PV-10PU Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 40-DIP (0.600, 15.24mm) package. A Through Hole mounting method is used. You can find it in the package of Tube. Devices with AVR core processors are available. Work should be done at -40°C~85°C TA. FLASH has been assigned to it as a program memory. There are 32 I/Os on the board. Based on its base part number of ATMEGA164P, other similarly-sized components can be found. DUAL is the position of its terminals on the board. A 40 termination is contained within it. Part of the AVR? ATmega series, this electrical component is used in a variety of applications. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. The structure is composed of 40 pins. The method of Through Hole is used to mount it. This component is a part of Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 16kB. A maximum supply current of 9mA is set. There is 2/5V power source in this device. It is highly efficient when it works at a frequency of 10MHz. There are currently 3 timers/counters set up on the system. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) that is higher than 2.7V. Internal is the oscillator type it uses.
ATMEGA164PV-10PU Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
ATMEGA164PV-10PU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA164PV-10PU Microcontroller applications.
  • Removable disks
  • Telephone sets
  • Home appliances
  • Dryers
  • Calculators
  • Industrial instrumentation devices
  • Mice
  • Dishwashers
  • Kindle
  • Washing machines
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA164PV-10PU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Termination
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA164P
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    128 kb
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    4.826mm
  • Length
    52.58mm
  • Width
    13.97mm