  • ATMEGA48P-20MUR
ATMEGA48P-20MUR
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA48P-20MUR
HK JDW NO:
536-ATMEGA48P-20MUR
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA48P-20MUR
Description:
4KB 2K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA48P 32 Pin 20MHz 5V 32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ATMEGA48P-20MUR Overview
There is an option to purchase it in the 32-VFQFN Exposed Pad package, which saves space. It is mounted using the way of Surface Mount. It is available in the Tape & Reel (TR) package. The device has a AVR core processor. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. The type of memory it uses is FLASH. A total of 23 I/Os are present. In order to find similar components, it has a base part number of ATMEGA48P. The terminals are positioned at QUAD. As far as terminations are concerned, there are 32 terminations present. It is a member of the AVR? ATmega series of electrical components. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. For its construction, 32 pins are used. During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method. It is one of the components included in Microcontrollers. A device with a memory size of 3.5kB can store programs and data. A maximum supply current of 9mA is set. Using a frequency of 20MHz, it is very efficient. 3 timer/counters are present. There is also a property of ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ on it. Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 4.5V. An oscillator type Internal is required for it to work.
ATMEGA48P-20MUR Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA48P-20MUR Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA48P-20MUR Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • Digital set-top boxes
  • Blood pressure monitors
  • Digital cameras
  • Mice
  • Firewalls
  • X-ray
  • Fax machines
  • Copiers
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA48P-20MUR
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA48P
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm