  • ATMEGA640-16CUR
ATMEGA640-16CUR
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA640-16CUR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA640-16CUR
Package:
100-TFBGA
Datasheet:
ATMEGA640-16CUR
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA640 100 Pin 16MHz 5V 100-TFBGA
Quantity:
In Stock : 4860
Purchasing and Inquiry
ATMEGA640-16CUR Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 100-TFBGA package. It is mounted using the way of Surface Mount. It comes in the package?of a Tape & Reel (TR). A core processor of AVR is present in the device. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. There is FLASH program memory in it. There are 86 I/Os on it. To find comparable components, use the ATMEGA640 base part number. At BOTTOM, it has its terminals. 100 terminations are present in it. Part of the AVR? ATmega series, this electrical component is used in a variety of applications. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC. It is constructed using 100 pins. During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method. It is one of the components included in Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 64kB. There is a maximum current supply of 14mA. It is powered by a 3/5V?source. The system is highly efficient when working at a frequency of 16MHz. 6 timer/counters are present. There is also a property of ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ on it. In order to maintain normal operation, Vsup must be above 4.5V. Using an oscillator type of Internal, it works.
ATMEGA640-16CUR Features
100-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA640-16CUR Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA640-16CUR Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Home appliances
  • Electronic jamming systems
  • Dishwashers
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Radio
  • Smartphone
  • Process control devices
  • X-ray
  • Binding machines
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA640-16CUR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    AVR® ATmega
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA640
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    86
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    14mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Address Bus Width
    16
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm