  • ATMEGA644PV-10AU
ATMEGA644PV-10AU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA644PV-10AU
HK JDW NO:
536-ATMEGA644PV-10AU
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATMEGA644PV-10AU
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA644P 44 Pin 10MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATMEGA644PV-10AU Overview
The package is 44-TQFP-shaped. There are 32 I/O ports on this device. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The AVR® ATmega series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 64KB 32K x 16. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 44 terminals. 8-bits are used in Microcontroller. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 64kB. The base part number ATMEGA644P provides alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 10MHz and it is able to operate at a high frequency. The pin number of the component remains 44. It comes with 3 timers/counters that can be set up. It consists of 8 channels in total for the ADC. An 6-channel PWM controller is used by the device.
ATMEGA644PV-10AU Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA644PV-10AU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA644PV-10AU Microcontroller applications.
  • Routers
  • Firewalls
  • Smartphones
  • Plant factories
  • Microwave ovens
  • Digital set-top boxes
  • ECG machine
  • Gas monitoring systems
  • Coffee machines
  • Hard drives
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA644PV-10AU
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    32
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    512 kb
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    6
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA644P
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V