  • ATMEGA644V-10MU
ATMEGA644V-10MU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA644V-10MU
HK JDW NO:
536-ATMEGA644V-10MU
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA644V-10MU
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA644 44 Pin 10MHz 3V 44-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ATMEGA644V-10MU Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 44-VFQFN Exposed Pad package. The way of Surface Mount is used to mount it. It comes in a Tray package. The device runs in AVR core processor. Maintain a temperature of -40°C~85°C TA while working. The type of memory it uses is FLASH. There are 32 I/Os on it. Based on the ATMEGA644 base part number, it can be compared with other components. The terminals are positioned at QUAD. It has 44 terminationals. This electrical component is part of the AVR? ATmega series. Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. It is constructed using 44 pins. This mount is done in accordance with the method of Surface Mount. In Microcontrollers, this component is included. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 64kB. Supply current is maximum at 0.5mA. A 2/5V source of power is being used to run it. It is highly efficient when it works at a frequency of 10MHz. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.7V. Using oscillator type Internal makes it work.
ATMEGA644V-10MU Features
44-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA644V-10MU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA644V-10MU Microcontroller applications.
  • Refrigerators
  • Current meter
  • Home appliances
  • Fax machines
  • Electronic jamming systems
  • Washing machines
  • Toasters
  • Leakage current tester
  • Fire alarms
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA644V-10MU
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    3
  • Height
    950μm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    7.1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    44-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA644
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    32
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    0.5mA