  • ATMEGA6490-16AU
ATMEGA6490-16AU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA6490-16AU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA6490-16AU
Package:
100-TQFP
Datasheet:
ATMEGA6490-16AU
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA6490 100 Pin 16MHz 5V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATMEGA6490-16AU Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 100-TQFP package. Using Surface Mount, it is mounted. It comes in a Tray package. A core processor of AVR is present in the device. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. FLASH is its program memory type. A total of 68 I/Os are available on this device. In order to find similar components, it has a base part number of ATMEGA6490. The terminals are positioned at QUAD. There are a total of 100 terminations in it. AVR? ATmega is the series number of this electrical component. The supply voltage of 5V allows for high efficiency. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 100 pins are required to construct this device. A method of mounting is used, which is Surface Mount. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 64kB. When working at a frequency of 16MHz it is able to achieve excellent efficiency. Using 5V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use. The number of timers and counters is 3. There are 69 programmable I/Os. Using an oscillator type of Internal, it works.
ATMEGA6490-16AU Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
ATMEGA6490-16AU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA6490-16AU Microcontroller applications.
  • Current meter
  • Washing machine
  • Radio
  • DDC control
  • Virtual reality VR robots
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Equipment control
  • Hearing aids
  • Multi-meter
  • Dishwashers
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA6490-16AU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA6490
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    68
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    SPI, UART/USART, USI
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Number of Programmable I/O
    69
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    14.1mm
  • Width
    14.1mm