  • ATTINY25-20SUR
ATTINY25-20SUR
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY25-20SUR
HK JDW NO:
536-ATTINY25-20SUR
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
ATTINY25-20SUR
Description:
2KB 1K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATtiny Series ATTINY25 8 Pin 20MHz 5V 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 8945
Purchasing and Inquiry
ATTINY25-20SUR Overview
There is a 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. The way of Surface Mount is used to mount it. Package Tape & Reel (TR) contains it. AVR core processor is present on the device. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. The type of memory in which this program is stored is FLASH. 6 I/Os are present on the device. A comparable component can be found by using the base part number ATTINY25. The terminals of this device are set to DUAL. In this case, there are 8 terminationals. It is a member of the AVR? ATtiny series of electrical components. By using a 5V voltage supply, high efficiency is possible. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance. For its construction, 8 pins are used. Based on the Surface Mount method, it is mounted. Microcontrollers contains this component. In the device, there is a memory capacity of 2kB which may be used to store programs and data. A 3/5V source of power is being used to run it. It is highly efficient when it works at a frequency of 20MHz. A total of 2 timers/counters have been set up. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V. Using a Internal oscillator type, it works well.
ATTINY25-20SUR Features
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATTINY25-20SUR Applications
There are a lot of Microchip Technology ATTINY25-20SUR Microcontroller applications.
  • Tape drives
  • Fire alarms
  • Television
  • Digital TVs
  • Automatic staplers
  • Keyboards
  • Electronic jamming systems
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Kindle
  • Air fryers
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY25-20SUR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    AVR® ATtiny
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATTINY25
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    2kB
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Program Memory Size
    2KB 1K x 16
  • Connectivity
    USI
  • Bit Size
    A/D 4x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA