  • AUIRF3305
AUIRF3305
advertisement
Manufacturer No:
AUIRF3305
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-AUIRF3305
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AUIRF3305
Purchasing and Inquiry
AUIRF3305 Description
AUIRF3305 Features
  • Advanced planar technology
  • Low ON-resistance
  • Dynamic dV/dt rating
  • Fully avalanche rating
  • Repetitive avalanche allowed up to Tjmax
AUIRF3305 Applications
  • Power Management
  • Consumer Electronics
  • Portable Devices
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
AUIRF3305
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AUIRF3305.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    HEXFET®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    330W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    330W
  • Turn On Delay Time
    16 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3650pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    140A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 10V
  • Rise Time
    88ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    34 ns
  • Turn-Off Delay Time
    43 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    140A
  • Threshold Voltage
    2V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.008Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    560A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    860 mJ
  • Height
    16.51mm
  • Length
    10.66mm
  • Width
    4.72mm