  • IPT015N10N5ATMA1
IPT015N10N5ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPT015N10N5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPT015N10N5ATMA1
Package:
8-PowerSFN
Datasheet:
IPT015N10N5ATMA1
Purchasing and Inquiry
IPT015N10N5ATMA1 Description
IPT015N10N5ATMA1 is an OptiMOS? 5 100V power MOSFET from Infineon, which is specifically intended for synchronous rectification in telecom and server power supply. Furthermore, these devices can be used in a variety of industrial applications such as solar, low voltage drives, and converters. The new OptiMOS? 5 100V MOSFETs are available in seven different packages and have the lowest R DS in the industry (on).
IPT015N10N5ATMA1 Features
Ideal for high-frequency switching and sync. rec.
Excellent gate charge x RDS(on) product (FOM)
Very low on-resistance RDS (on)
N-channel, normal level
100% avalanche tested
Pb-free plating; RoHS compliant
Qualified according to JEDEC for the target application
Halogen-free according to IEC61249-2-21
Package: PG-HSOF-8-1
IPT015N10N5ATMA1 Applications
Motor Drives
SMPS
Server power supply
Telecom infrastructure
OR-ing
Battery Management System (BMS)
Step5Bar-code shipping tag
IPT015N10N5ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerSFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    OptiMOS™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    375W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    36 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.5m Ω @ 150A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.8V @ 250μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    16000pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    300A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    211nC @ 10V
  • Rise Time
    30ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    85 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    300A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    32A