  • AVS477M25G24T
AVS477M25G24T
advertisement
Manufacturer No:
AVS477M25G24T
HK JDW NO:
192-AVS477M25G24T
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 20% 360mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
AVS477M25G24T
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn95Pb5)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4741
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Ripple Current
    360mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    10.3mm