  • AW24MUFL-H2
AW24MUFL-H2
advertisement
Manufacturer No:
AW24MUFL-H2
Manufacturer:
Artaflex Inc.
HK JDW NO:
76-AW24MUFL-H2
Package:
PCB Module
Datasheet:
AW24MUFL-H2
Purchasing and Inquiry
AW24MUFL-H2 Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Surface Mount method.A Bulk package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.In order for it to operate properly, Transceiver's operating temperature should be at -20°C~70°C.RF Transceivers that can supply 2.4V~3.6V volts are available.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.With the Surface Mount mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
AW24MUFL-H2 Features
Surface Mount
Bulk package
2.4V~3.6V volts
AW24MUFL-H2 Applications
There are a lot of Artaflex Inc. AW24MUFL-H2 RF Transceiver Modules applications.
  • M2M Communication
  • Industrial Controls
  • Industrial and Data Logger
  • Digital Remote
  • HVAC
  • Fitness
  • Retail
  • Internet Radio
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
AW24MUFL-H2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    PCB Module
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    CYRF7936
  • Power - Output
    4dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    18.4mA~21.2mA
  • Current - Transmitting
    20.8mA~34.1mA