  • AW24RUH-H2-AA
AW24RUH-H2-AA
advertisement
Manufacturer No:
AW24RUH-H2-AA
Manufacturer:
Artaflex Inc.
HK JDW NO:
76-AW24RUH-H2-AA
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
AW24RUH-H2-AA Overview
This RF Transceiver' mounting method is Through Hole.There is an optimized performance in this RF Transceiver module because it utilizes the Bulk package.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at 0°C~70°C.2.5V~3.6V voltage can be supplied by the RF Transceiver.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
AW24RUH-H2-AA Features
Through Hole
Bulk package
2.5V~3.6V volts
AW24RUH-H2-AA Applications
There are a lot of Artaflex Inc. AW24RUH-H2-AA RF Transceiver Modules applications.
  • Transmit
  • HVAC
  • Industrial and Data Logger
  • Wireless Price Tags
  • Internet Radio
  • Patient Asset Tracking
  • Power management
  • Power Amplifier (PA)
  • Remote Device Management
Step5Bar-code shipping tag
AW24RUH-H2-AA
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.5V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    CYRF7936
  • Power - Output
    21dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    20mA~23mA
  • Current - Transmitting
    195mA