  • AWCR-10.00MD
AWCR-10.00MD
advertisement
Manufacturer No:
AWCR-10.00MD
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AWCR-10.00MD
Package:
Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch
Datasheet:
AWCR-10.00MD
Description:
AWCR-10.00MD datasheet pdf and Resonators product details from Abracon LLC stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AWCR-10.00MD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AWCR
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    0.5%
  • Feature
    Built in Capacitor
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Ceramic
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency Stability
    ±0.3%
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    5mm
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30Ohm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Load Capacitance
    30pF
  • Impedance
    30Ohm
  • Frequency Tolerance
    ±0.5%
  • Self Resonant Frequency
    10MHz
  • Height
    0.394 10.00mm