  • AXK500137YG
AXK500137YG
advertisement
Manufacturer No:
AXK500137YG
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AXK500137YG
Package:
Datasheet:
Description:
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 100POS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AXK500137YG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Resin
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    P5K
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    60V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Height Above Board
    0.085 2.16mm
  • Stack Height (Mating)
    3mm 3.5mm