  • AXK830145WG
AXK830145WG
advertisement
Manufacturer No:
AXK830145WG
HK JDW NO:
590-AXK830145WG
Package:
Datasheet:
AXK830145WG
Purchasing and Inquiry
AXK830145WG Overview
AXK830145WG Features
P4 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
AXK830145WG Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works AXK830145WG Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Communication
  • Data Technology
  • Transportation
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
AXK830145WG
  • Housing Material
    Polymer
  • Series
    P4
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    30
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    60V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3.12mm
  • Current Rating
    300mA
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    70mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Max Current Rating
    5A
  • Max Voltage Rating (DC)
    6.06kV
  • Length
    7.1mm
  • Height Above Board
    0.052 1.32mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm 2mm 2.5mm