  • AZ1117CD-3.3TRG1
AZ1117CD-3.3TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AZ1117CD-3.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ1117CD-3.3TRG1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AZ1117CD-3.3TRG1
Description:
Fixed PMIC AZ1117C Series TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 593
Step5Bar-code shipping tag
AZ1117CD-3.3TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-252-2
  • Operating Temperature
    -20°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AZ1117C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.35A
  • Polarity
    Positive
  • Number of Channels
    1
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Thermal Shutdown
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 800mA
  • Max Input Voltage
    15V
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.262V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Min Current Limit
    1A
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    6.2mm