  • AZ1117IH-2.5TRG1
AZ1117IH-2.5TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AZ1117IH-2.5TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ1117IH-2.5TRG1
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AZ1117IH-2.5TRG1
Description:
Fixed 2.3mm PMIC AZ1117I Series TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 3050
Step5Bar-code shipping tag
AZ1117IH-2.5TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AZ1117I
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Thermal Shutdown
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Output Current1-Max
    0.8A
  • Min Current Limit
    1A
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm