  • B20J15KE
B20J15KE
advertisement
Manufacturer No:
B20J15KE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-B20J15KE
Package:
Axial
Datasheet:
B20J15KE
Description:
Quantity:
In Stock : 265
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B20J15KE
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to B20J15KE .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Brown Devil® 200
  • Size / Dimension
    0.437Diax2.000L 11.11mmx50.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    15kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    25°C
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    750V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    20W
  • Voltage - Rated DC
    750V
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    38.1mm
  • Diameter
    11.11mm