  • B32672L1153K289
B32672L1153K289
advertisement
Manufacturer No:
B32672L1153K289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32672L1153K289
Datasheet:
B32672L1153K289
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 1.6KVDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B32672L1153K289
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B32672L
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    1600V 1.6kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Size Code
    7128
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    600V
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    7mm