  • B37931K9473K070
B37931K9473K070
advertisement
Manufacturer No:
B37931K9473K070
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B37931K9473K070
Package:
0603
Datasheet:
Description:
B37931(10-50V) 47nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
B37931K9473K070
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37931(10-50V)
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 13 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6002mm