  • B37940K5391J060
B37940K5391J060
advertisement
Manufacturer No:
B37940K5391J060
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B37940K5391J060
Package:
Datasheet:
B37940K5391J060
Description:
B37940(50V,5%,60) 390pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
B37940K5391J060
    Yes
  • Custom Capabilities
    Alternative Cap Tol Available On Req
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness
    711.2μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37940(50V,5%,60)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm