  • B37988G5474M054
B37988G5474M054
advertisement
Manufacturer No:
B37988G5474M054
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B37988G5474M054
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
B37988G5474M054
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead/Base Style
    Flat
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.4892mm
  • Length
    6.5024mm
  • Width
    5.0038mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm