  • B41042A156M
B41042A156M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A156M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A156M
Package:
Radial
Datasheet:
B41042A156M
Description:
15μF Capacitor 20% Bulk 189mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A156M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Ripple Current
    189mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Length
    11mm